Jelenlegi témánk a kémprogramok és vírusok elleni védekezés, amit majd a notebook vásárlás szempontjai című cikk követ!
Visszatérve számítógépünk védelmére egy dolgot az elején tisztáznunk kell. A vírusok és kémprogramok egyaránt rosszindulatú kis programocskák, amelyek valahogy a gépünkre kerültek. Különbség igazából működésbeli, az előbbiek megpróbálnak kárt okozni a gépben, például fájlok letörlésével, rosszabb esetben a hardver elemek tönkretételével. A kémprogramok viszont rejtve maradnak és megpróbálnak minél több adatot összegyűjteni a felhasználóról. Gondolok itt a vásárlói szokásokra, weboldal látogatási statisztikákra. Sokan úgy gondolják, hogy ezek ártalmatlan adatok, de sajnos nem ritkán házi bank szolgáltatásunk megfigyelése közben a hozzá tartozó összes jelszót is megszerzik. Így már látszik, hogy bizony komoly tétje van a dolognak, amelyet szinte lehetetlen tökéletesen elkerülni. Mit tehetünk tehát?
Évekkel ezelőtt az volt a tapasztalatom, hogy az informatikai eszközeink nagy részére még vírus keresőt sem telepítettek. Mostanra sokat javult a helyzet, legtöbb gépen találunk valamilyen védelmi programot. A következő víruskeresők számítanak jónak, sorrendben elől a legkiválóbbak: Bitdefender, G Data, Avira, Panda. Sokszor láttam, hogy valaki az ingyenes változatát telepítette a fenti lista valamelyikének, de nem is sejtette, hogy az ingyenes program nem tartalmaz kémprogram védelmet. Ha nem akarunk fizetni, de teljes védelemre vágyunk akkor tanácsolom, hogy az Avira díjmentes verzióját egészítse ki a Spybot kémprogram figyelővel. Hasonlóan jó az Ad-Aware, Malwarebytes Anti-Malware.
Ha feltelepítettük a megfelelő programokat, akkor sem dőlhetünk hátra. Ugyanis ők a mi döntésünket nem bírálhatják felül. Tipikus eset, amikor például egy karaoke lejátszót keresünk a neten. Beírjuk a keresőbe, de nem a program igazi gyártóját találjuk meg, mert egy viszonylag kis cég készítette a keresett alkalmazást. Amit megtalálunk az egy katalógus cég, aki vette a fáradságot és több tízezer program lelőhelyét rendszerezte. Munkája fizetsége pedig a mi adataink. Ugyanis, amikor megnyomjuk a letöltés ingyen gombot akkor átadjuk a vezérlést az illető cégnek és azt telepít a gépünkre, amit csak akar! Sok-sok kutakodás után én már jó néhányszor a szoftverbázisnál kötöttem ki. Csak ajánlani tudom, mert szinte minden legális megvan nekik és nem küldenek kémprogramot a nyakunkba. Szintén fontos, hogy a levélmellékletekre csak megbízható partnertől érkezett küldeményeknél kattintsunk. Ja és ismerik a viccet. Ha egy férfi megtesz mindent, virágot vesz, kedves, szorgalmas, kemény, de romantikus akkor is ott hagyhatja a felesége egy bárzongoristáért. Így van ez a vírusokkal, ha mindent elkövetünk, akkor is csak 98%-os biztonságban lehetünk, de mi minden tőlünk telhetőt megtettünk.